درباره بانک تست

یکی از بزرگترین مشکلات برنامه‌نویسان در مواجه با درگاه‌های بانکی این است که بدون داشتن دسترسی به یک درگاه بانکی، توسعه بخش پرداخت هر نرم‌افزار بسیار سخت و مشکل بوده و از آن طرف تست و بررسی روی یک درگاه واقعی بسیار پر دردسر و وقت گیر است. سایت «بانک تست» تلاشی است برای پاسخ به این مشکل. در این سایت به برنامه نویس ها امکان داده می‌شود با یک شبیه ساز مجازی هر درگاه بانکی کار کنند تا در موقع تست برنامه هایشان، بدون دردسرهای اتصال به یک درگاه بانکی واقعی بتوانند از صحت عملکرد برنامه خود اطمینان حاصل کنند.

این سایت

  • بدون اینکه ظاهری شبیه بانک های اصلی داشته باشد
  • بدون اینکه هیچگونه شماره کارت یا اطلاعاتی از کاربران دریافت کند
  • بدون اینکه نیاز به جابجا شدن پول واقعی داشته باشد
  • بدون اینکه نیاز به تکمیل فرم و دریافت رمز و … داشته باشد

به یک برنامه نویس اجازه می دهد تا در حین نوشتن برنامه، روتین‌های خود را تست کند تا به هنگام اتصال به درگاه اصلی با دردسری کمتر بتواند مراحل اتصال را نهایی کند.
در نتیجه با استفاده از امکانات این برنامه، برنامه نویسان می توانند بسیار راحت تر نرم افزارهایی با کیفیت و امنیت بالاتر تولید کنند.

با توجه به نکات ذکر شده فوق بدیهی است که این برنامه صرفا بصورت یک ابزار کمکی جهت کمک به توسعه دهندگان نرم افزار تهیه شده و عملا به هیچ عنوان توسط کاربران معمولی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

تست درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟

مفهوم تست یک درگاه پرداخت اینترنتی عملا وصرفا برای توسعه دهندگان و برنامه‌نویسان گویا و قابل استفاده بوده و مفهوم خاصی از دیدگاه کاربران عادی نرم افزارها ندارد. به عبارت دیگر از آنجا که کاربران از نرم افزارهای نهایی که با درگاه ‌های اصلی بانک ها در ارتباط هستند استفاده می کنند هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی با نرم افزارهای کمکی و یا تست یک برنامه در ارتباط نخواهند بود و در واقع این توسعه دهندگان نرم افزار هستند که در مراحل توسعه و اجرای برنامه های خود از ابزارهای اینچنینی بهره می برند.
به زبان بسیار ساده «بانک تست» و بسیاری دیگر از ابزارهای کمکی برنامه‌نویسان صرفا در مراحل تولید نرم افزار و توسط شخص برنامه‌نویس مورد استفاده قرار می گیرند تا به برنامه نویس در اجرا و تست بخش های مختلف کد خود کمک رسانی کنند.
اما بانک تست به زبان ساده چکار می کند؟
فرض کنید یک برنامه نویس در حال اجرای بخش پرداخت آنلاین بانک ملت برای یک نرم افزار فروشگاه است. خب کدهای مربوطه نوشته شده و برنامه نویس می‌خواهد از صحت عملکرد این کدها اطمینان حاصل کند. پس باید کدهای نوشته شده خود را در شرایط مختلف تست و در صورت نیاز اصلاح کند.
در اغلب اوقات در این مرحله از کار هنوز فروشگاه بطور کامل راه اندازی نشده، هنوز برای این فروشگاه سرور نهایی با IP ثابت تهیه نشده، هنوز مجوز enamad برای فروشگاه دریافت نشده و هنوز فروشگاه با بانک قرارداد درگاه پرداخت آنلاین عقد نکرده است!

  • خب… چاره چیست؟
  • برنامه‌نویس چطور می‌تواند تا طی تمامی این مراحل و دریافت درگاه پرداخت آنلاین واقعی کدهای نوشته شده خود را تست و اصلاح کند؟
  • آیا باید برای تست و اصلاح بخش های فنی کد فروشگاه برنامه نویس منتظر طی مراحل اداری بماند؟

اینجاست که «بانک تست» بعنوان یک ابزار کمکی می تواند با دراختیار قرار دادن درگاه پرداخت تستی و شبیه سازی شده به برنامه نویس کمک کند تا کدهای خود را در شرایط مختلف آزمایش کرده و از صحت عملکرد و امنیت آنها قبل از عملیاتی شدن فروشگاه اطمینان حاصل کند.