سوالات متداول

بانک تست چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلات برنامه‌نویسان در مواجه با درگاه‌های بانکی این است که بدون داشتن دسترسی به درگاه بانکی توسعه نرم‌افزار بسیار سخت بوده و از آن طرف تست و بررسی روی یک درگاه واقعی خطرناک و دردسرزا است.
سایت «بانک تست» تلاشی است برای پاسخ به این مشکل. در این سایت به برنامه نویس ها امکان داده می‌شود با یک شبیه ساز مجازی بانک کار کنند تا در موقع آزمایش برنامه هایشان، بدون وصل شدن به یک بانک واقعی بتوانند از صحت عملکرد برنامه خود اطمینان حاصل کنند.
این سایت

  • بدون اینکه ظاهری شبیه بانک های اصلی داشته باشد
  • بدون اینکه هیچگونه شماره کارت یا اطلاعاتی از کاربران دریافت کند

به یک برنامه نویس اجازه می دهد تا در حین نوشتن برنامه، روتین‌های خود را تست کند تا به هنگام اتصال به بانک اصلی با دردسری کمتر بتواند مراحل اتصال را نهایی کند.

بانک تست برای چه افرادی قابل استفاده است؟

بانک تست صرفا جهت استفاده برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزارهای کامپیوتری تولید و اجرا شده است تا به آنها در جهت تست و اجرای نرم افزارهای خود کمک کند، در نتیجه بانک تست عملا برای کاربران معمولی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

آیا در بانک تست باید اطلاعات کارت خود را وارد کنیم؟

خیر از آنجا که بانک تست اصلا بانک نیست هرگز در هیچ یک از فرم ها و بخش های برنامه بانک تست از شما اطلاعات کارت شامل شماره کارت یا رمز یا… دریافت نمی شود و تمامی فرایندها مستقل از اطلاعات کارت قابل انجام هستند.

برای استفاده از بانک تست کدام قسمت از کدم را باید تغییر بدهم؟

با توجه به اینکه بانک تست درگاه‌های پرداخت را کاملا مشابه درگاه اصلی شبیه سازی می کند شما برای استفاده از آن نیاز نیست هیچ یک از قسمتهای اصلی کد خود را تغییر بدهید و فقط باید تنظیمات پذیرنده ارائه شده توسط بانک تست را با تنظمیات پذیرنده ارائه شده توسط درگاه پرداخت اصلی جایگزین کنید. مثلا:
لینک WSDL بانک تست را جایگزین لینک WSDL اصلی بانک بکنید و نام کاربری و کلمه عبور بانک تست را بجای نام کاربری و کلمه عبور درگاه اصلی استفاده کنید.

چرا باید از بانک تست استفاده بکنم؟

استفاده از بانک تست الزامی ندارد و این برنامه با توجه به پیچیدگی های کار با درگاه پرداخت اصلی فقط برای کمک به برنامه نویسان نوشته شده است. بدین معنی که شما برای هر بار تست برنامه خود نیاز نیست یک تراکنش مالی واقعی روی درگاه پرداخت اصلی انجام دهید یا نیاز نیست کد خود را فقط از طریق ماشینی که IP آن بر روی سیستم درگاه پرداخت تعریف شده است تست کنید و ده ها مزیت دیگر به علاوه اینکه شما یا استفاده از بانک تست می توانید عملیات پرداخت تستی خود را بطور کامل کنترل کنید مثلا مشخص کنید که درگاه پرداخت شما در هر تراکنش چه خطایی را بازگرداند. یا مثلا کدام مرحله از تراکنش با موفقیت انجام شود و کدام مرحله خطا برگرداند.

بانک تست کدام درگاه‌های پرداخت را پشتیبانی می کند؟

در حال حاضر درگاه‌های پرداخت بانک سامان، بانک پارسیان، بانک ملت و بانک ملی/سداد، بانک صادرات/سپهر، بانک پاسارگاد، آسان پرداخت، زرین پل و رایان پی عملیاتی شده اند و مابقی درگاه‌ های پرداخت در حال توسعه می باشد که بزودی به لیست درگاه‌های عملیاتی سایت افزوده خواهند شد.